IKADENT
NASZA
OFERTA

PROFILAKTYKA

Profilaktyka to najskuteczniejszy sposób na zachowanie zdrowych zębów i pięknego uśmiechu na długie lata.

Głównym zadaniem profilaktyki jest walka z płytką nazębną - podstawową przyczyną rozwoju próchnicy i paradontozy oraz działania zmierzające do zwiększania odporności tkanek zęba i przyzębia na ataki kwasów i bakterii. Profilaktyka jest podstawą sukcesu w walce z każdą patologią. Zasada, że lepiej zapobiegać, niż leczyć znana jest od bardzo dawna. W gabinetach IKA-DENT zapewniamy pełen zakres profesjonalnie przeprowadzanych zabiegów profilaktycznych z zastosowaniem nowoczesnych a zarazem sprawdzonych metod.

Program profilaktyczny dobieramy indywidualnie do Pacjenta w zależności od stwierdzonego ryzyka choroby. 

W naszych gabinetach uzyskacie Państwo wszystkie informacje dotyczące utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej oraz metody szczotkowania, odpowiedniej szczoteczki oraz pasty do zębów a także środków uzupełniających(nici stomatologiczne, płyny do płukania jamy ustnej)

W ramach profilaktyki proponujemy następujące metody zapobiegania chorobom zębów i dziąseł:

 

Scaling jest to zabieg polegający na usunięciu twardych złogów nazębnych, formujących się przez mineralizację płytki nazębnej, potocznie zwanych kamieniem nazębnym.

Tendencja do tworzenia się kamienia nazębnego jak i szybkość jego powstawania są cechami indywidualnymi, w dużym stopniu uwarunkowanymi składem śliny (wysoko zmineralizowana sprzyja szybszemu odkładaniu się kamienia). Bardzo istotne są nawyki dietetyczne - picie dużych ilości kawy, herbaty a przede wszystkim palenie tytoniu znacząco przyspieszają odkładanie się kamienia nazębnego. Proces osadzania się kamienia nazębnego można spowalniać poprzez prawidłowe zabiegi higieniczne - szczotkowanie zębów, używanie nici dentystycznej oraz odpowiednich płukanek. Pomimo rygoru higienicznego i dietetycznego u osób predysponowanych kamień nazębny wciąż powstaje. Bardzo istotne jest regularne usuwanie kamienia nazębnego poprzez zabieg skalingu, nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Kamień nazębny pozostający na zębach, szczególnie ten poddziąsłowy, stanowi siedlisko niebezpiecznych bakterii i doprowadza do stanu zapalnego dziąseł i przyzębia, w efekcie którego następuje jego zanik i odsłonięcie korzeni zębów (paradontoza). 

Najczęściej zaleca się przeprowadzanie scalingu raz na pół roku. Jest to wartość uśredniona, gdyż wiele osób, szczególnie palaczy wymaga scalingu częściej, natomiast wielu pacjentów po upływie pół roku od zabiegu nie wymaga jego powtórzenia ze względu na brak nowego kamienia. Zabieg ten jest praktycznie bezbolesny i trwa około 45 minut. Po zakończeniu zabiegu barwa zęba może być jaśniejsza nawet do dwóch tonów.

Piaskowanie zębów to jeden z podstawowych zabiegów przeprowadzanych w gabinetach dentystycznych. Polega on na usuwaniu wszelkich osadów z zębów za pomocą tzw. piaskarki, czyli specjalnego urządzenia, które kieruje strumień piasku dentystycznego na zęby. Piaskowanie zębów można traktować jako regularny zabieg profilaktyczny, ale tylko wtedy, kiedy na zębach rzeczywiście występuje osad. W zależności od trybu życia i stanu uzębienia, piaskowanie przeprowadza się nawet co kilka miesięcy. Szczególnie często zabiegowi piaskowania powinni poddawać się palacze oraz osoby pijące dużo kawy i herbaty. Szczególną uwagę na piaskowanie powinni zwrócić pacjenci, którzy maja założony aparat ortodontyczny. Piaskowanie stosuje się także jako zabieg przygotowujący przed wybielaniem zębów oraz jako uzupełnienie scalingu (zabiegu usuwania kamienia nazębnego).Piaskowanie zębów jest jednym z zabiegów pomocnych przy walce z płytką i kamieniem nazębnym. Często jednak nie wystarcza, szczególnie jeśli mamy do czynienia z osadzaniem się kamienia nazębnego w znacznym stopniu, wówczas należy przeprowadzić scaling. Piaskowanie zębów ma sens nie tylko z estetycznego punktu widzenia. Usuwając osady z zębów, w szczególności z trudno dostępnych miejsc do których nie zawsze możemy dostać się szczoteczką(pacjenci z aparatem ortodontycznym), przeciwdziałamy rozwojowi szkodliwych bakterii. Piaskowanie zębów nie jest bolesne, ale pacjenci są narażeni na niewielki dyskomfort. Wynika on głównie z możliwości krótkotrwałego podrażnienia dziąseł. Niektórzy pacjenci skarżą się też na nieprzyjemny smak piasku dentystycznego (jest on słonawy, z dodatkiem substancji smakowych, najczęściej imitujących cytrynę).Tak, więc piaskowanie zębów jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym, a wszelkie niedogodności i ewentualne podrażnienia ustępują zwykle w ciągu kilku godzin po zabiegu.

Zabieg lakierowania wykonuje lekarz stomatolog stosując do tego preparat fluoru o wysokim stężeniu. Są to preparaty bezpieczne mimo wysokiego stężenia fluoru, gdyż szybko wiążą i dobrze przylegają do powierzchni zęba, uwalniając małe ilości fluoru. Lekarz stomatolog przed położeniem lakieru, dokładnie oczyszcza szczoteczką wszystkie powierzchnie zęba. Na suche i oczyszczone zęby aplikatorem nakłada preparat. Z reguły lakier twardnieje w środowisku jamy ustnej tworząc przeźroczystą błonkę. Zaletą lakierów fluorkowych jest długie utrzymywanie się na powierzchni zęba i długotrwałe uwalnianie fluoru. Zabieg lakierownia wykonuje się w zależności od skłonności do próchnicy. Przy średniej skłonności lakierowanie wykonuje się dwa razy w roku, czyli co 6 miesięcy. Przy większej podatności do próchnicy zabieg wykonuje się 4 razy w roku, co trzy miesiące. Jednak zawsze należy pamiętać, że o każdym zabiegu i wskazaniach do jego wykonania decyduje lekarz. 

Wskazania do lakierowania

Zabieg lakowania bruzd jest od kilku lat rutynowym zabiegiem profilaktycznym. Dotyczy zębów przedtrzonowych i trzonowych, gdyż budowa anatomiczna powierzchni zgryzowych tych zębów ze względu na obecność głębokich szczelin i bruzd sprzyja zaleganiu bakterii, które kolonizują bruzdę już w momencie wyrzynania zęba. Te głębokie i kręte bruzdy nie są opłukiwane przez ślinę, jak i nie są dostatecznie oczyszczane w trakcie zabiegów higienicznych. Włosie szczoteczki ma zazwyczaj większą średnicę niż średnica bruzdy, stąd dotarcie do głębokiej bruzdy nie jest możliwe. W związku z taką budową tych zębów, zaleganie bakterii powoduje rozwój niekontrolowany próchnicy. W celu zabezpieczenia zęba wyrzynającego się przed inwazją próchnicy stosuje się zabieg profilaktyczny polegający na lakowaniu bruzd. Zabieg wykonywany jest przez lekarza stomatologa, jest zupełnie bezbolesny i komfortowy dla pacjenta.

  • fotel dentystyczny
  • sprzet dentystyczny
  • umywalka
  • świdry dentystyczne
  • sprzet zabigowy
  • narzędzia debtystyczne
  • monitor zabigowy
  • monitor zabigowy
  • certyfikaty
  • recepcja
PRYWATNA PRAKTYKA STOMATOLOGICZNA IKA-DENT S.C. Monika i Dariusz Najbar

O Nas | Oferta | Cennik | Galeria | Certyfikaty | Technologie | Kontakt

polityka prywatnosci